• Hürriyet Mahallesi 140. Sk. No:33/c Güneşli Bağcılar

Kanal Açma

Kanal Açma

Kanal Açma

.

Kanal açma, son derece profesyonelce yapılması gereken işlemlerin arasında gelmektedir. Kanallar çeşitli nedenlerden dolayı tıkanabilmektedir. Bu nedenlerin arasında gider borularına atılan sert cisimler, çamurlaşmış maddeler gelmektedir. Kimi zaman da kanallar çökme nedeniyle de tıkanabilmektedir. Kanal ya da kanalizasyon tıkanıklıklarında en yakın tesisatçı yerine gelişmiş teknolojilerle hizmet veren firmalardan yardım alınmalıdır. Bu firmalar, kanal tıkanıklıklarında kameralı elektronik cihazlar kullanmakta ve modern cihazlarla açma işlemini yerine getirmektedir. Özellikle kırmadan kanal açma yönteminin uygulanması önemlidir. Kanalların kırılmadan açılabilmesi için de robot tıkanıklık açma cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazlar, bilinen anlamda robot değildir. Profesyonel bir kullanıcı olması gereklidir ve bu profesyonel kullanıcılar kurumsal tesisat firmalarında hizmet vermektedir. Bu nedenle kanal tıkanıklığı gibi bir sorunla karşı karşıya kalındığında profesyonel ekiplerle hizmet veren firmalardan destek alınması tavsiye edilmektedir. Bu ekipler kameralı kanal açma yöntemini uygulamaktadır. Kameralı elektronik cihazlarla sunulan bu hizmette öncelikle tıkanıklın nedeni ve yeri tespit edilmektedir. Hatasız bir uygulama için sorunun kaynağının anlaşılabilmesi son derece önemlidir. Profesyonel ekipler, kameralı cihazlarla kanalın içini incelemekte ve elde ettikleri görüntüleri değerlendirerek en uygun kanal açma yöntemini belirlemektedir. Bu açma yöntemi de kimi zaman tıkanıklığa neden olan cismin parçalanması, kimi zaman çekilerek dışarı çıkartılması şeklinde olmaktadır. Bazen de yüksek basınçlı su jeti kullanılarak tıkanıklığa neden olan cisim yerinden uzaklaştırılmakta ve kanal böylece açılmaktadır. Bütün bu işlemler yapılırken kanalın çevresinde ve içinde herhangi bir hasar meydana gelmektedir. Geleneksel tesisatçıların yaptığı gibi kanalın çevresinin kazılması uygulaması, geliştirilen cihazlarla geçmişte kalmıştır. Bu nedenle kanal tıkanıklığı gibi sorunlarda mutlaka teknik altyapısı güçlü olan, profesyonel ekiplerin hizmet verdiği firmalar aranmalıdır.

Kırmadan Robotla Kanal Açma İşlemi Uygulanır

Tıkalı kanalizasyon temizleme işleminde sorunun yeri tespit edildikten sonra robotla kanal açma işlemi yapılmaktadır. Bu robot tıkanıklığa neden olan cismi hassas bir şekilde parçalara ayırmaktadır. Küçük parçalara ayrılan ismin kanalın içinden uzamlaştırılması da kolay olmaktadır. Robot tıkanıklık açma cihazını kullanmak da özel bir bilgi istemektedir. Bu nedenle de bu cihazlara sahip olan firmamız, personeline uygulama konusunda eğitim vermekte ve bu sayede sunulan hizmet kaliteli yüksek olmaktadır. Uzman personel, yaptığı tespitte cismin parçalanmayacağını anladığında bu kez de robot tıkanıklık açma cihazında bulunan helezon yayları devreye sokmaktadır. Bu yaylar, cismin çekilerek dışarı çıkartılmasını ve kanalın bu şekilde açılmasını sağlamaktadır. Bu uygulamada da kanalın içine ve çevresine zarar verilmemektedir. Cismin yapısı ne olursa olsun geliştirilen son teknoloji harikası cihazlar tıkanıklıkları kolay bir şekilde açmaktadır. Robot cihazlarla sunulan hizmetin en büyük özelliklerinden biri de uygulama yapılır yapılmaz alanın kullanıma açılabilmesidir. Oysa klasik yöntemlerde, özellikle kanalın açılması için kimyasallar kullanıldığında en az bir gün kullanım dışı kalması gerekmektedir. Modern cihazlarla sunulan hizmette böyle bir durumun olması mümkün değildir. Bu nedenle böyle bir sorunla karşı karşıla kalındığında teknolojik cihazlarla hizmet veren firmalardan destek alınması önerilmektedir.

Kanal Tıkanıklığı Sağlık Sorununa Neden Olabilir

Kanallar genel anlamda binalardaki atık suların uzaklaştırılmasına yarayan yer altı sistemleridir. Ancak binaların atık sularının toplanmasını ve buradan kanalizasyon sistemine yollanmasını sağlayan kanallar da mevcuttur ve bu kanallarda da tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu gibi sorunlar meydana gelmeden önce kanal temizleme yapılırsa sorun büyümeden önlem alınabilir. Normalde belirli zaman dilimi içinde kanalların temizliğinin yapılması tavsiye edilmektedir. Bu, kanal tıkanıklığının önlenmesi açısından önemlidir. Kanal temizliği de profesyonel ekipler ve modern cihazlarla hizmet veren firmalara yaptırıldığında sorunsuz bir şekilde işlem tamamlanır. Binalardaki kanal sistemleri, hem mikropların oluşmasını engeller hem de kötü kokuların oluşmasının önüne geçer. Buralarda meydana gelebilecek tıkanıklık, insan sağlığını da tehlikeye atar. Bu nedenle oluşacak tıkanıklığa anında müdahale edilmesi gerekmektedir. Tıkanıklık durumunda kanalizasyon açma hizmetini almak için saat kaç olursa olsun firmamızı aramanız mümkündür. Profesyonel ekipler anında belirtilen adrese gelerek oluşan sorunu kısa bir zaman dilimi içinde ortadan kaldırır. Tıkalı kanalizasyonlar robot tıkanıklık açma cihazı ile açılmalıdır. Bu, çevrenin zarar görmemesi için önemlidir. Gerek çamurlaşmış atık maddeler, gerekse sert bir cisim, bu robot cihazlar tarafından güvenli bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Uzman ekipler, kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemine başlamadan önce kameralı elektronik cihazlarla ön araştırma ve inceleme yapar. Bunun nedeni, tıkanıklığın yerini ve soruna neden olan cismin yapısını belirlemek içindir. Kameradan elde edilen görüntüler uzman ekipler tarafından değerlendirildikten sonra robot cihazlarla sorunun ortadan kaldırılması işlemine başlanır. Bunun için farklı yöntemler vardır. Eğer tıkanıklığa neden olan cisim yüksek basınçla bulunduğu yerden uzaklaştırılabilecek bir yapıdaysa yüksek basınçlı su jeti kullanılır. Cismin yapısı parçalanmaya müsaitse bu kez robot tıkanıklık açma cihazı yardımı ile parçalama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde cisim küçük parçalara ayrılır ve yüksek su basıncıyla sistemden uzaklaştırılır. Eğer cisim su ile uzaklaştırılamıyorsa, parçalara ayrılamıyorsa, bu kez de robot cihazdaki helezon yaylar devreye sokulur. Bu yaylar cismi geri çekerek dışarı çıkartır. Sonrasında da kanalizasyon sisteminin içi yüksek basınçlı su ile temizlenir.

Tıkanıklıklar Tadilat Gerektirmeden Açılmalıdır

Uzman ekipler tarafından yerine getirilen tıkalı kanal açma hizmetinde kullanılan cihazlar yurt dışı menşelidir. Bu cihazların Türkiye’ye getirilmesi için bir dizi prosedürün yerine getirilmesi gereklidir ve bu prosedürü yerine getirebilecek az sayıda firma bulunmaktadır. Ayrıca cihazların ülkemize gelmesinin ardından kullanabilecek uzman bulmak da imkansızdır. Oysa kurumsal firmalar bu cihazları ithal ettikten personelinin sonra hizmet içi eğitim almasını da sağlamaktadır. Bu sayede ekipler cihazı ustalıkla kullanabilecek duruma gelmektedir. Sonrasında da tüm kanal tıkanıklığı sorunlarına kısa bir süre içinde müdahale ederek sıkıntıyı ortadan kaldırmaktadır. Bu cihazların fiyatı son derece yüksek olmasından dolayı da mahalle aralarında hizmet veren tesisatçılarda bulunması imkansızdır. Bu nedenle robot kanal açma cihazı ile hizmet verdiğini iddia eden her firmaya güvenilmemelidir. Hizmet almadan önce mutlaka bir ön araştırma yapılmalı ve firmanın geçmişte yaptığı hizmetlerin kalitesi sorgulanmalıdır. Altyapısının güncel ve donanımlı olup olmadığı araştırılmalıdır. İstanbul’da yaşıyorsanız kanalizasyon açma İstanbul firmalarından hizmet alabilirsiniz ancak hizmeti almadan önce detaylı inceleme yapmanız tavsiye edilmektedir. Donanımlı firmalar, kanal ve kanalizasyon tıkanıklığı sorununu açarken kırıp dökme yapmamaktadırlar. Bu sayede işlemin ardından tadilat gerekmemektedir. Bu da işlemin geleneksel yöntemlerle hizmet veren tesisatçıların maliyetinden daha az bir maliyette olmasını sağlamaktadır. Şehrin yer altı şebekesini oluşturan kanalizasyon sistemlerinde meydana gelen tıkanıklıklar da gelişmiş cihazlarla açılmaktadır. Bu cihazlarla sunulan hizmette şehir trafiğinde çok fazla aksama olmamaktadır. Çünkü tıkanıklığın yeri tespit edilir edilmez hemen açma işlemine geçilmektedir ve bu işlem çok uzun sürmemektedir. Bu nedenle şehrin altyapısında meydana gelen sorunlarda da kurumsal firmalardan hizmet alınması tavsiye edilmektedir. Kanalın modern cihazlarla açılmasına gerek yok diye düşündüğünüzde birçok yerin kırılmasını göze almanız gerekmektedir. Ayrıca tıkanıklığın çökmeden mi yoksa cisimden mi kaynaklandığının tespiti için mutlaka kameralı elektronik cihazlarla kontrolünün sağlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Sayfamızı Paylaşın