• Hürriyet Mahallesi 140. Sk. No:33/c Güneşli Bağcılar

Tuvalet Açma

Tuvalet Açma

Tuvalet Açma

Yaşam alanlarında kullanılan tuvaletler çeşitli nedenlerle tıkanabilmektedir. Bu nedenler arasında tuvalet kâğıtlarının hatalı kullanımı ve kalitesiz kâğıtlar, oyuncakların tuvalet giderine kaçması, gider tesisatının eğiminin hatalı yapılması gibi nedenler gelebilmektedir. Tuvalet tıkanıklıklarında su gitmeyen tuvaletler yaşamı tam anlamıyla kâbusa çevirebilmektedir. Suyun yapıdan uzaklaştırılamaması, aksine pis suyun yapının içine dolması, çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi durumla karşı karşıya kalındığında hızlı bir şekilde müdahale gereklidir. Çünkü tuvalet tıkanıklığı alt katta yaşayan insanlara da zarar verebilmektedir. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için hem tuvaletlerin usulüne uygun şekilde kullanılması, hem de özellikle toplu yaşam alanlarındaki tuvaletlerin belirli dönemlerde bakımı ve kontrolünün yapılması ve temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde tıkanıklık kâbusunun meydana gelmesi kaçınılmazdır. Peki, tuvalet açma işlemi nasıl yapılmaktadır? Öncelikle tıkalı tuvaletlere ilgili mahalle arasında hizmet veren firmalardan destek alınması, tuvalet açılırken fayansın ve zeminin kırılmasını gündeme getirebilecektir. Böyle bir durumda yüksek tadilat masrafları ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle alt yapısını gelişen teknolojiye uygun olarak güncelleyen kurumsal firmalardan destek alınması, en doğru yöntem olmaktadır.

Birden Fazla Tuvalet Açma Yöntemi Vardır

Tuvalet açma hizmeti veren firmalar, robot tıkanıklık açma cihazları ile hizmet vermektedir. Bu cihazlar, tıkalı tuvaletleri kısa sürede açma özelliğine sahiptir. Ancak uzman personel açma işlemine başlamadan önce görüntüleme robotları kullanır ve bu sayede tıkanıklığın nedenini tespit eder. Çünkü tuvalet tıkanıklığı gider borusu tesisatının hatalı eğimle tasarlanmasından da kaynaklanabilmektedir. Kimi zaman da inşaat zamanından kalma beton ve moloz parçaları da tuvalet tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bunların tespitinin yapılabilmesi için bilgisayarlı sisteme sahip olan görüntüleme robotları kullanılmaktadır. Bu robotlar sayesinde tıkanıklığın yeri ve nedeni tam olarak tespit edilebilmektedir. Uzman personel, bu robotun elde ettiği görüntüleri bilgisayar ekranında değerlendirmekte ve sonrasında da açma işlemine başlamaktadır. Peki, açma işleminde hangi yöntemler izlenmektedir. Aslında binden fazla tıkanıklık açma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar, tıkanıklığı neden olan cismin parçalanması, cismin çekilerek dışarı çıkartılması ve yüksek basınçlı su verilmesidir. Bu yöntemler, cismin yapısına göre farklılık göstermektedir. Robot cihazlar, sicim parçalanacak bir yapıya sahipse hassas bir şekilde cismi parçalamaktadır. Bu parçalama işlemi sırasında gider borusuna kesinlikle zarar verilmemektedir. Parçalama işlemi sırasında da işlem kamera aracılığı ile denetlenmektedir. Parçalama işlemi bittikten sonra da görüntüleme cihazları ile gider borusunun içi incelenmektedir. Bunun nedeni cismin küçük bir parçasının kalıp kalmadığının anlaşılması içindir. Çünkü tıkanıklık açma işlemi sırasında küçük bir parça kaldığında, sorun tekrarlanacaktır. Bu nedenle gider borusunun içi incelenmektedir.

 

Tuvalet açma yöntemlerinden biri de tıkanıklığa neden olan cismin çekilerek dışarı çıkarılmasıdır. Bu yöntem, parçalanması mümkün olmayan cisimler için uygulamaktadır. Örneğin tuvalet giderine bir oyuncak ya da benzeri bir cisim kaçtıysa bu yöntem izlenmektedir. Robot cihazlarda helezon yaylar bulunmaktadır. Bu yaylar, tıkanıklığı neden olan cismi yavaşça geri çekmekte ve tuvaletin dışına çıkarmaktadır. Bu işlemin ardından yine kameralı cihazlarla tuvalet gideri incelenmektedir. Bu işlem tuvalet gideri tamamen açılana kadar tekrarlanmaktadır. Bin başka yöntem de basınçlı su ile tıkanıklığı açmaktır. Bu işlemde yüksek basınçlı su jetleri kullanılmaktadır. Bazı tıkanıklıklar su ile açılabilmektedir. Ancak rezervuardan gelen suyun basıncı, tıkanıklığa neden olan cismin tuvalet giderinden uzaklaştırılmasına yetmeyebilir. Bu durumda uzman personel yüksek basınçlı su jeti kullanarak gider borusunun tıkanıklığını açarak içini tamamen yıkamaktadır. İşlemin ardından yine gider borusu kameralı cihazlarla incelenmektedir. Uygulama, tıkanıklığa neden olan cismin tuvalet gider borusundan tamamen gidinceye kadar tekrarlanır. Böylece tuvalet tıkanıklığı tamamen ortadan kaldırılmış olur. Tıkanıklık tesisatın hatalı eğiminden kaynaklanıyorsa, tesisatın yeniden döşenmesi gerekmektedir. Bu işlemler de uzman personel tarafından yapılmaktadır. Tuvalet giderlerinin eğimi, çeşitli hesaplamalarla yapılmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle uygulama yapan tesisatçıların bu hesaplamaları bilmesine imkân yoktur. Bu nedenle yaptıkları işlemlerde hataların olması kaçınılmazdır. Oysa deneyimli ve eğitimli personel, tesisat borularının döşenmesi sırasında milimetrik hesaplamalar yapmaktadır ve bu sayede tesisatta eğim hatasının meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Teknolojik Yenilikler Takip Edilmelidir

 

Tuvalet açma hizmetlerinin klasik yöntemlerle hizmet veren tesisatçılar yerine kurumsal firmalardan alınması, kırma işleminin de meydana gelmesini engelleyecektir. Bu nedenle tuvalet tıkanıklığı sorunlarında teknik altyapısı güçlü, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan, personeline sürekli olarak yeni teknolojilerle ilgili hizmet içi eğitim veren kurumsal firmalardan destek alınması tavsiye edilmektedir. Bu firmalar, yut dışında üretilen özel cihazları ithal etmekte ve müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Ayrıca kurumsal firmaların koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesine göre hizmet verdiği ve sorunun bildirilmesinin ardından kısa bir süre içinde adrese geldikleri de bilinmelidir. Modern cihazların sadece kurumsal firmalarda bulunduğu, bu cihazların da özel olarak eğitim verilmiş tesisatçılar tarafından kullanılabildiği de unutulmamalıdır. Tıkanıklıkları gelişmiş cihazlarla açtıkları söylenen her firmaya da güvenilmemesi, hizmet almadan önce referanslarının detaylı olarak incelenmesi, gerektiğinde o adresler aranarak alınan hizmetle ilgili bilgi alınmaktan da kaçınılmamalıdır.

Sayfamızı Paylaşın