• Hürriyet Mahallesi 140. Sk. No:33/c Güneşli Bağcılar

Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma

 Su tesisatlarında meydana gelen tüm arızalar kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri ile tespit edildiğinde tadilat yapmak gerekmez. Su kaçağı bulma konusunda uzman olan ekiplerden yardım istendiğinde güvenli sonuçlar elde edilir. Gelişmiş teknolojilere sahip cihazlarla hizmet veren uzman personel, kurumsal firmalarda bulunur. Mahalle arasında su kaçak bulma işlemini gerçekleştiren tüm tesisatçılar geleneksel yöntemlerle hizmet vermektedir. Geleneksel yöntemlerde kaçak su bulma işlemi nasıl yapılır? Su kaçağının yeri gözle görülecek bir durumdaysa bu tesisatçılardan yardım istenmesi normaldir. Ancak onarım sırasında çok büyük bir alanın kırılmasının gerekebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Su kaçağının kaynağı belirsizse, tespit işleminde bile çok geniş bir alan kırılabilir. Kaynağı belirsiz olan su kaçaklarına gizli kaçak denilir ve kendini sızıntı ile belli eder. Ancak su sızıntısı olan yerin kaçağın merkezi olduğu düşünülmemelidir. Sorunun merkezi çok daha farklı yerde olabilir ve geleneksel yöntemlerde merkez bulunana kadar birçok yerin kırılması gerekir. Bu da gereksiz masraf ve gereksiz tadilat demektir. Oysa gelişmiş teknolojilerle hizmet veren firmalara başvurulması takdirde tesisat kaçağı bulma hizmeti kırmadan yerine getirilir.

Alt Kat Komşunuzun Tavanı Karardı mı?

Bilinmeyen su sızıntıları genellikle alt kat komşunuzun tavanında kendini gösterir. Bunun nedeni tesisat borularının sıvanın altından geçmesidir. Sıvanın üst tabakasında iyi bir izolasyon sistemi bulunur. Oysa aynı durum sıvanın altı için geçerli değildir. Bu nedenle su kaçağı olduğunda alt kat komşunuzda kendini belli eder. Bu da hem komşu hem de sizin için büyük bir sıkıntı anlamına gelir. Su sızıntısı arada bir oluyorsa atık su giderinde kaçak olduğu düşünülebilir. Su sızıntısı sürekliyse temiz su tesisatında kaçak olabilir. Kırmadan su kaçağı bulma cihazları ile bu sorun tam olarak tespit edilir. Cihazla su kaçağı bulma hizmetini güvenli olarak yerine getiren uzman kuruluşlar, en son teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknolojilerle tasarlanan cihazlar arasında akustik dinleme cihazları, detektörlü cihazlar gibi makineler bulunur. Bu cihazlar sayesinde de tüm su kaçakları kırmadan dökmeden bulunur. Su kaçağı bulma işlemleri için evinizin tabanını boş yere kırdırmanıza gerek yoktur. Gelişmiş teknolojilere sahip olan firmalara başvurulduğu takdirde evinizdeki su sızıntıları güvenle ve kırmadan tespit edilir.

Su Tesisatında Kaçak Nasıl Bulunuyor?

Su tesisatında kaçak nasıl bulunur? Öncelikle yeterli bilgi ve birikime sahip olan uzman personel, sorunu bildirdiğiniz anda adresinize ulaşmaktadır. Üstelik sorunu ortadan kaldırmak için belirli bir zaman dilimi de yoktur. Günün hangi saati olursa olsun ekipler yardıma hazırdır. Su kaçak bulma konusunda donanımlı olan servis ekipleri, öncelikle akustik dinleme cihazı ile tesisattaki suyun akışını dinler. Bu cihaz sayesinde hafif çatlaklardan sızan su bile tespit edilebilir. Su kaçakları genellikle bağlantı yerlerinde meydana gelir. Ancak eskiyen su borularında da bu sorun olabilir. Bunu anlamanın tek yolu tesisat boyunca dinleme yapmaktır. Uzman personel bunu gerçekleştirmektedir. Su kaçağı bulunduğunda da onarım iyi gerçekleştirilmektedir. Peki, kaçağın yeri bulunduğunda onarım nasıl yapılır? Su kaçağı plastik boruda meydana geldiyse iki ya da üç fayans kırılarak onarım yapılabiliyor. Tesisat borusu demirdense o zaman iki ek arasının kırılması gerekiyor. Ancak onarım nasıl olursa olsun geleneksel yöntemlerle yapılandan çok daha az maliyetli oluyor ve daha az yer kırılıyor. Su kaçağı bulma işleminde ise kesinlikle kırım yapılmıyor.

Gizli Su Kaçakları Kalmasın

Evinizde ya da işlerinizde meydana gelen su sızıntıları güvenli bir şekilde bulunuyor. Su tesisatı kaçak bulma uzmanları tüm işlemlerinde son teknolojilerle tasarlanmış cihazları kullanıyor. Bu cihazlarla sunulan hizmetle birlikte bulunmayan su kaçakları kalmıyor. Su kaçağı bulma işlemlerinde detektör cihazı da kullanılıyor. Bu cihazla da kaçak su tespiti güvenli bir şekilde yapılıyor. Bir başka yöntem de kameralı su kaçağı bulma. Bu cihazda bir kamera oluyor ve sızıntının ana kaynağı kamera aracılığı ile bulunuyor. Bu cihazla verilen hizmette sorunlu bölgenin fotoğrafı da çekilebiliyor. Kaçağın olduğunu kanıtlanması istendiğinde kameralı cihazlardan yararlanılabiliyor. Su kaçağı bulma yöntemlerinde kullanılan modern cihazlarla sunulan hizmet en üst seviyede ve güvenli oluyor. Su kaçaklarını detektörlerle tam olarak bulan teknik personel, geniş alanlarda da güvenli hizmet sunuyor. Bahçede su kaçağı var ne yapmalıyım dediğinizde en doğru yol uzman kuruluşlardan yardım almaktır. Bu kuruluşlarda hizmet veren personel, bahçedeki su kaçaklarını da kazmadan tespit etmektedir.

Duvarda Kararma ya da Tavanda Rutubet Var mı?

Kaynağı bilinmeyen su kaçakları en büyük sorunlardan biridir. Bu tür durumlarda kesinlikle cihazla su kaçağı bulma yöntemlerinin izlenmesi gerekir. “Duvarlarda kararma oldu” ya da “tavanda rutubet var” denildiğinde mutlaka su kaçağından şüphelenilmesi gerekiyor. Bu tip durumlarda başvurulan firmalar, son teknolojilerle tasarlanmış cihazlarla hizmet vererek sorunu güvenli bir şekilde ortadan kaldırıyor. “Evimde sürekli su sesi var” veya “su sayacım hiç durmuyor” diyorsanız ilk yapacağınız şey uzman kuruluşlardan yardım istemenizdir. Ancak sadece su sayacı sürekli dönüyorsa firmalara başvurmadan önce İSKİ’yi aramanız gereklidir. Su sayaçlarının kontrol yetkisi sadece İSKİ’ye aittir. Bir başka firmanın müdahalesi yasaktır. Bu nedenle evinize gelip “su sayacı arızalı” diyenlere inanmamanız gerekir. Çünkü onların bunu anlaması imkansızdır. Su sayacın arızalı olup olmadığını anlamak için kontrol edilmesi gerekir ve İSKİ dışında hiçbir kuruluş kontrol edemez. Yetkililer gelip inceleme yaptığında eğer su sayacında bir arıza olmadığı tespit edilirse su kaçağından söz edilebilir. Bu durumda su kaçağı bulma konusunda uzman ekiplerden destek alınabilir. Bu ekipler açık ve gizli su sızıntısını kısa bir süre içinde tespit edecektir.

Kameralı Cihazlarla Güvenli Hizmet

Su kaçağı bulma yöntemlerinin başında gelen son teknolojilerle tasarlanmış cihazlarla verilen hizmet, su sızıntısı bulma işlemlerini de güvenli bir şekilde yerine getirmektedir. Bu cihazların arasında su tesisatı arıza tespit kamerası vardır. Bu cihaz sayesinde kırmadan su kaçağı bulma işlemi yapılır. Kameralı cihaz, özellikle gider borularındaki kaçaklarda kullanılır. Bu cihaz sayesinde sorunlu yerin görüntüsü elde edilir ve uzman ekipler tarafından incelenir. Sonrasında da gerekli işlem yöntemi belirlenir. Şebeke suyunda kaçak ihtimali olduğunda basınç testi uygulanır. Basınç testi sağlamsa sorun başka noktalardan araştırılır. Bu da akustik dinleme cihazları aracılığı ile olur. Gelişmiş teknolojilerle yapılan su kaçak bulma yöntemlerinin tamamında zemin, duvar ya da fayanslar kırılmaz. Bu da maliyeti azaltır. Çünkü işlemin adından tadilat gibi zorlu işlerle uğraşılmaz. Bu nedenle de evinizde ya da işyerinizde kaçak su sorunu olduğunda modern cihazlarla hizmet veren uzman kuruluşların tercih edilmesi önerilmektedir.

Sayfamızı Paylaşın