• Hürriyet Mahallesi 140. Sk. No:33/c Güneşli Bağcılar

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Ev ve işyerlerinde hem akıt su giderlerinde hem de temiz su tesisatlarında su kaçağı meydana gelebiliyor. Eğer tavanınızdan su damlıyorsa ve bunun nedenini bulamıyorsanız üst kat komşunuzun tesisatında su kaçağı olma ihtimali çok büyük. Su kaçaklarının meydana geldiği yerlerin başında banyo ve mutfaklar gelse de temiz su tesisat borularında da zaman zaman çalkama ve delinmeler olabiliyor. Kimi zaman da su sayacının olduğu bölümden su sızıntısı olabiliyor. Tesisatta su kaçağı binalara zarar verebiliyor. Aynı zamanda da su faturalarının yükselmesine neden oluyor. Eğer su sayacınız sürekli dönüyorsa ya da evinizin içinde sürekli su sesi duyuyorsanız su kaçağından şüphelenmeniz gerekiyor. Eğer su sayacınızla ilgili bir sorun varsa bulunduğunuz ilin resmi kurumuna başvurmanız gerekiyor. İstanbul’da oturuyorsanız su sayaçlarının kontrolü İSKİ’de olduğu için, öncelikle bu kuruma müracaat etmeniz gerekiyor. Ekipler gelip sayaçta herhangi bir sorun bulamadığında tesisatta kaçak olduğunu düşünmek ve uzman ekiplerden destek alınması gerekiyor. Kameralı su kaçağı tespiti yapan uzman ekipler, kurumsal firmalar aracılığı ile hizmet veriyor.

Evdeki Su Kaçağı Kırmadan Tespit Ediliyor

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Evlerde meydana gelen su kaçakları günümüzde kırmadan tespit ediliyor. Özellikle gizli su kaçaklarının geleneksel yöntemlerle kırmadan bulunması imkansız. Çünkü bu tür durumlar genellikle su kaçağının kaynağının farklı bir yerinde olabiliyor. Su sızıntılarında kaçak su genellikle betonun en zayıf yerinden dışarı vuruyor. Bu da ana kaynağın çok farklı bir yerinden olabiliyor. Eğer bu tip bir sorun gördüğünüzde geleneksel yöntemlerle hizmet veren tesisatçılara başvurursanız, betonun birçok yerinden kırılmasını göze almanız gerekiyor. Cihazla su kaçağı yapan ekiplerse kameralı su kaçağı bulan cihazlarla hizmet veriyor ve bu durumda betonun hiçbir yeri kırılmıyor. Kameralı cihazların yanında akustik dinleme cihazları ve detektörlü cihazlar kullanan profesyonel ekipler, tesisattaki su kaçağı sorununu kolaylıkla bulabiliyor. Su kaçağı uzmanı olan bu ekipler, sorunu tespit ettikten sonra hızla ortadan kaldırıyor. Mutfak ve banyo su kaçağı sorunlarında güvenli hizmet veren profesyonel tesisatçılar, işlemi tadilata gerek kalmadan gerçekleştiriyor.

Bahçenizde Su Kaçağı mı Var?

 

İstanbul su kaçağı firmalarında hizmet veren uzman personel, sadece ev ve işyerlerinde meydana gelen kaçaklara müdahale etmiyor. Geniş alanlardaki sorunları da ustalıkla tespit eden ekipler, bahçe sulama sistemlerindeki su kaçağı sorununu da buluyor. Bu tip alanlarda meydana gelen su kaçakları, hiçbir yere kazma vurmadan bulunmaktadır. Açık alanlarda akustik dinleme cihazları ile yapılan işlemde net bir sonuç alınamayabilir. Çünkü alanlarda çok fazla gürültü vardır ve dinleme yaparken çevredeki sesler de duyulur. Bu gibi yerlerde detektörlü cihazlarla kaçak tespiti yapılır. Sonrasında da profesyonel bir şekilde sorun giderilir. Evinizde ya da işyerinizde meydana gelen kaçak su sorununu kırmadan bulan ekipler, size ekstra bir maliyet de çıkarmaz. Çünkü işlemin ardından tadilat gerekmez. Kapalı alanlarda meydana gelen sorunları hiçbir yere zarar vermemek önemlidir. Bu nedenle de kurumsal firmalar e son teknoloji ile üretilen cihazları kullanmaktadır. Çünkü önemli olan tespiti yaparken müşteriyi de mağdur etmemektir.

Su Kaçağı Kameralı Cihazlarla Bulunur

Tesisattaki su kaçağı nasıl bulunur? Yan tarafınızda oturan komşunuz banyo duvarlarının kabardığını söylüyorsa, alt katta oturan komşunuz kapınıza gelip tavanından su damladığını ya da tavanının rutubet olduğunu söylüyorsa su sızıntısından kuşkulanmak gerekir. Eğer su damlaması arada bir oluyorsa gider borularında su kaçağı olabilir. Eğer sürekli bir akma durumu varsa temiz su tesisatlarında kaçak su sorunu olduğu düşünülmelidir. Gider borularında meydana gelen sorunların kaynağını tespit etmek için öncelikle görüntümle cihazları ile inceleme yapılır. Borudaki kırık ya da çatlak bulunduktan sonra değiştirilir. Temiz su tesisatları önce akustik dinleme cihazları ile taranır. Kimi zaman da tesisata yüksek basınç verilir ve dinleme öyle gerçekleştirilir. Tesisat boyunca yapılan dinlemede suyun sesinin değiştiği yer tespit edilir ve böylece kaçağın kaynağı bulunur. Kameralı su kaçağı işleminde elde edilen görüntüler bilgisayar ortamında değerlendirilir ve onarım işi ondan sonra yapılır. Akustik dinleme yönteminde ise cihaza hassas bir kulaklık bağlıdır. Bu hassas kulaklık en düşük sesleri bile duyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede de su sızıntısı tespiti geçekleştirilir. Tesisata su kaçağı buralardan değil de musluklardan da olabilir. Uman ekipler bunu da tespit ederek bizi gereksiz masraf yapmanızı önlemektedir.

Su Kaçağı Nasıl Onarılıyor?

Su kaçağı tespit edildikten sonra nasıl onarılıyor? Kaçak su olan yerde demir boru bulunuyorsa iki ek arasındaki yerin kırılması gerekiyor. Ancak kaçak ek yerinden meydana geldiyse bu durumda da sadece ekin olduğu bölüm kırılıyor. Plastik borularda meydana gelen kaçaklarda ise iki ya da üç fayansın kırılması gerekebiliyor. Sektör uzmanları, temiz su tesisatında onarım kırmadan yapılıyor diyenlere inanmamanız gerektiğini söylüyor. Çünkü kırmadan onarım işlemleri sadece kanal temizleme, gider borularındaki tıkanıklıklar, pimaş açma yöntemlerinde uygulanabiliyor. Temiz su tesisatlarında ise borular sıva altından geçtiği için küçük bir yer de olsa kırılabiliyor. Ancak geleneksel yöntemlerle sunulan hizmette duvar ya da falansın büyük bir kısmı kırılabiliyor. Ayrıca bu yöntemlerde su sızıntısı da kırılarak tespit edilebiliyor. Cihazla su kaçağı tespiti yapan firmalarsa özellikle kaçak bulma işlemlerini kırmadan yerine getiriyor.

Üst Kattaki Komşunuzda Su Kaçağı mı Var?

Üst katta oturan komşunuzun tesisatında su kaçağı varsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz kurumsal firmalara başvurabilirsiniz. Meydana gelen sorun kameralı su kaçağı tespit cihazı ile bulunduğu için herhangi bir kırma işlemi yapılmamaktadır. Ancak

işlem için komşunuzdan izin alınması gerekmektedir. Su sızıntısı tespiti kırma işlemine gerek kalmadan yapıldığı için de komşunuz ikna olacaktır. Ayrıca kameralı su kaçağı tespit işleminde fotoğraf da çekilebildiği için sorunun kaynağının sahibi olan komşunuz da ikna olacaktır.

Sayfamızı Paylaşın