• Hürriyet Mahallesi 140. Sk. No:33/c Güneşli Bağcılar

Su Sızıntısı Bulma

Bağcılar Su Tesisatçısı | Safran Tesisat

Su Sızıntısı Bulma

Su sızıntısı bulma, özellikle binalarda büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Hatta su sızıntısının zarar verdiği kişiler, sorunun çözülmemesi durumunda davalar bile açabilmekte ve maddi tazminatlar isteyebilmektedir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için sorun meydana geldiğinde hemen müdahale edilmelidir. Müdahale edilmezse sorun daha da büyüyecektir. Su sızıntısı bulma hizmeti için mahalle arasında bulunan tesisatçılardan yardım istemek, binada yapılacak tadilatı da önceden kabul etmek anlamına gelecektir. Bu durumda su kaçağı tespitinin maliyeti çok yüksek olacaktır. Bu kadar yüksek maliyetle su kaçağı tespitini yaptırmaya gerek yoktur. Çünkü günümüzde su sızıntılarını yüksek teknolojilerle geliştirilmiş cihazlar aracılığı ile yapan kurumsal tesisat firmaları bulunmaktadır. Bu firmalarda hizmet veren profesyonel tesisatçılar, su kaçaklarını kısa zamanda tespit edebilecek donanıma ve bilgiye sahiptir.

Su Sızıntısının Klasik Yöntemle Tespiti Maliyetlidir

Su sızıntısı bulma işlemini gerçekleştirmek için özel olarak bilgisayar sistemlerine sahip olan cihaz geliştirilmiştir. Bu cihaza genel olarak su kaçağı tespit cihazı adı verilmektedir. Bu cihazlar iki farklı şekilde tasarlanmıştır. Bunlardan biri akustik su kaçağı dinleme cihazıdır ve genellikle kapalı alanlardaki su kaçaklarının tespitinde kullanılmaktadır. Bu cihazda hassas bir şekilde tasarlanmış kulalık bulunmaktadır. Aynı zamanda bilgisayar sistemine sahip olan bu cihaz, kırmadan su kaçağı tespit işlemini gerçekleştirmektedir. Bu cihazla tesisat boruları boyunca dinleme yapılmaktadır. Bu sayede küçük bir çatlaktan sızan su bile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu cihazlar, gizli su kaçaklarını da kolayca bulabilmektedir. Klasik yöntemlerde en çok uğraştıran sorun budur. Üstelik mülk sahibinin de çok fazla zarar gördüğü sorunların başında gizli su kaçağı adı verilen su sızıntıları gelmektedir. Büyük zararlara neden olmasının nedeni, kırma işleminin sızıntının görüldüğü yerden itibaren yapılmasıdır. Oysa gelişmiş yöntemlerde dinleme yapılarak sızıntının ana kaynağı kolay bir şekilde, üstelik tadilata gerek kalmadan tespit edilebilmektedir. Bu nedenle evde işyerinde su sızıntısı görüldüğü zaman gelişmiş cihazlarla hizmet veren kurumsal tesisat firmalarından destek alınmalıdır.

Açık Alalarda Dedektörlü Cihazlar Kullanılır

Gelişmiş cihazlarla su sızıntısı bulma işlemi sadece kapalı alanlara özgü olan bir durum değildir. Açık alanlarda meydana gelen su sızıntıları da modern cihazlarla kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu alanlarda işlem, dedektörlü su kaçağı tespit cihazları ile yapılmaktadır. Bu cihazlar, yerin üç metre altından geçen tesisatlardaki su kaçaklarını da kolayca bulabilmektedir. Bu özellikleri nedeniyle de su kaçağı olduğu bölgenin kırılmasına ya da kazılmasına gerek bırakmazlar. Sulama Bahçe sulama tesisatlarında meydana gelen su kaçakları da bu cihazlarla tespit edilmektedir. Bu gibi yerlerde meydana gelen sorunlarda mutlaka gelişmiş altyapıya sahip olan kurumsal firmalardan destek alınması gereklidir. Ancak firmaya başvurmadan önce ön araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Bazı firmaların gelişmiş teknolojiyle hizmet verdiğini söylemesine rağmen ya bu cihazları satın alabilmek için yeterli maddi gücü olmamasından, ya da personelinin yeterince eğitim almamasından dolayı klasik yöntemlerle hizmet verdiği bilinmektedir. Bu nedenle çok iyi araştırma yapılmalı ve teknik altyapısı çok iyi incelenmelidir.

Cihazla Su Kaçağı Tespitinin Maliyeti Düşüktür 

Su sızıntısı bulma işlemi gelişmiş cihazlarla yapıldığında duvarlar, fayanslar ve zeminde en küçük bir delik bile açılmamaktadır. Bu da maliyetin çok düşük olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle binalarda ya da açık alanlarda su kaçağı sorunu meydana geldiğinde ilk akla gelenin kurumsal tesisat firmaları olması gerektiği belirtilmektedir. Buralarda hizmet veren personel mobil olarak çalışmakta, sorun ana merkeze bildirilir bildirilmez ekipler adrese gelerek gerekli müdahaleyi gerçekleştirmektedir.

Sayfamızı Paylaşın